ČSN EN ISO 15189 ed. 3 - Zdravotnické laboratoře - Požadavky na kvalitu a kompetenci
Stáhnout normu: | ČSN EN ISO 15189 ed. 3 (Zobrazit podrobnosti) | |
Změny: |
|
|
Datum vydání/vložení: | 2023-07-01 | |
Třidící znak: | 855101 | |
Obor: | Požadavky na provoz zdravotnických laboratoří | |
ICS: |
|
|
Stav: | Platná |
3.19 nejistota měření
nezáporný parametr charakterizující rozptýlení hodnot veličiny přiřazených k měřené veličině na základě použité informace
POZNÁMKA 1 k heslu Nejistota měření zahrnuje složky pocházející ze systematických vlivů, jako například složky související s korekcemi a přidělenými hodnotami veličiny etalonů. Někdy nejsou odhadnuté systematické vlivy korigovány, ale místo toho jsou začleněny jako složky přidružené nejistoty měření.
POZNÁMKA 2 k heslu Parametrem může být např. směrodatná odchylka (SD) nazvaná standardní nejistota měření (nebo její specifikovaný násobek), nebo polovina šířky intervalu, který má stanovenou pravděpodobnost pokrytí.
POZNÁMKA 3 k heslu Nejistota měření obecně sestává z mnoha složek. Některé z těchto složek smějí být vyhodnoceny ze statistického rozdělení hodnot veličiny a řady měření vyhodnocením nejistoty měření způsobem A a mohou být charakterizovány směrodatnými odchylkami. Jiné složky, které smějí být vyhodnoceny vyhodnocením nejistoty měření způsobem B, mohou být také charakterizovány směrodatnými odchylkami vypočtenými z funkcí hustoty pravděpodobností založených na zkušenosti nebo jiné informaci.
POZNÁMKA 4 k heslu Obecně se pro daný soubor informací předpokládá, že nejistota měření je přidružena ke stanovené hodnotě veličiny přiřazené k měřené veličině. Modifikace této hodnoty má za následek modifikaci přidružené nejistoty.
POZNÁMKA 5 k heslu Všechna měření vykazují vychýlení bias (3.1) a nepreciznost. Například opakovaná měření vzorku provedená za podmínek opakovatelnosti obvykle poskytují různé hodnoty pro stejnou měřenou veličinu. Jelikož všechny tyto různé hodnoty lze přiměřeně přiřadit stejné velikosti měřené veličiny, existuje nejistota ohledně toho, která hodnota má být vykázána jako hodnota měřené veličiny.
POZNÁMKA 6 k heslu Na základě dostupných údajů o analytické výkonnosti daného postupu měření poskytuje odhad nejistoty měření interval hodnot, o němž se předpokládá, že zahrnuje skutečnou hodnotu měřené veličiny na uvedené konfidenční úrovni.
POZNÁMKA 7 k heslu Dostupné údaje o analytické výkonnosti daného postupu měření obvykle zahrnují nejistotu přiřazených hodnot kalibrátoru a dlouhodobou nepreciznost materiálů IKK.
POZNÁMKA 8 k heslu Ve zdravotnických laboratořích se většina měření provádí jen jednou a považuje se za přijatelný odhad hodnoty měřené veličiny, zatímco interval nejistoty měření udává další možné výsledky.
[ZDROJ: ISO/IEC Guide 99:2007, 2.26, modifikováno – Poznámky 5 až 8 k heslu byly doplněny z ISO/TS 20914:2019, 3.26.]
3.19 measurement uncertainty
MU
non-negative parameter characterizing the dispersion of the quantity values being attributed to a measurand, based on the information used
Note 1 to entry: MU includes components arising from systematic effects, as in the case of corrections to the assigned quantity values of measurement standards. Sometimes estimated systematic effects are not corrected for, but instead, the associated MU components are incorporated.
Note 2 to entry: The parameter may be, for example, a standard deviation (SD) called standard MU (or a specified multiple of it), or the half-width of an interval, having a stated coverage probability.
Note 3 to entry: MU comprises, in general, of many components. Some of these may be evaluated by Type A evaluation of MU from the statistical distribution of the quantity values from series of measurements and can be characterized by SD. The other components, which may be evaluated by Type B evaluation of MU, can also be characterized by SD or evaluated from probability density functions based on experience or other information.
Note 4 to entry: In general, for a given set of information, it is understood that the MU is associated with a stated quantity value attributed to the measurand. A modification of this value may result in a modification of the associated uncertainty.
Note 5 to entry: All measurements have bias (3.1) and imprecision. For example, replicate measurements of a sample performed under repeatability conditions generally produce different values for the same measurand. Because the different values could all be reasonably attributed to the same amount of measurand, there is uncertainty as to which value should be reported as the value of the measurand.
Note 6 to entry: Based on available data about the analytical performance of a given measurement procedure, an estimation of MU provides an interval of values that is believed to include the actual value of the measurand, with a stated level of confidence.
Note 7 to entry: Available data about the analytical performance of a given measurement procedure typically comprise uncertainty of calibrator assigned values and long-term imprecision of IQC materials.
Note 8 to entry: In medical laboratories, most measurements are performed in singleton, and are taken to be an acceptable estimate of the value of the measurand, while the MU interval indicates other results that are also possible.
[SOURCE: ISO/IEC Guide 99:2007 2.26, modified — Notes to entry 5 to 8 have been added from ISO/TS 20914:2019 3.26.]