Úkoly orgánů dozoru
Orgán dozoru provádí dozor nad tím, aby stanovené výrobky byly uvedeny na trh a do provozu pouze tehdy, neohrozí-li oprávněný zájem, tj. bezpečnost a zdraví osob nebo životního prostředí, tj. jsou-li v souladu s požadavky zahrnutými v příslušných předpisech. Úkolem orgánu dozoru nad trhem je:
- odebírat vzorky, provádět rozbory a kontrolovat, zda výrobky splňují požadavky týkající se bezpečnosti;
- v případě zjištěných nedostatků uložit kontrolovaným osobám, aby je ve stanovené lhůtě odstranily a aby okamžitě informovaly uživatele výrobku, kteří by mohli být vystaveni nebezpečí;
- kontrolovat provádění nápravných opatření;
- sledovat stížnosti nebo zprávy týkající se rizik v souvislosti s výrobky;
- sledovat nehody a poškození zdraví, u nichž existuje podezření, že byly způsobeny uvedenými výrobky;
- dále sledovat a aktualizovat vědecké a technické poznatky o otázkách bezpečnosti;
- sledovat oznámení o nebezpečných výrobcích v rámci systému RAPEX.
Orgán dozoru nad trhem provádí kontroly vlastností výrobků, a to jak prostřednictvím kontrol dokladů, tak prostřednictvím fyzických a laboratorních kontrol. Má právo požadovat, aby hospodářské subjekty poskytly nezbytné informace, a rovněž může vstupovat do prostor hospodářských subjektů, aby mohl zcela nezávisle a co nejlépe plnit svůj úkol. Orgán dozoru může požadovat od autorizované osoby nebo oznámeného subjektu informace a dokumenty k prohlášení o shodě (u stavebních výrobků k prohlášení o vlastnostech).
Pokud orgán dozoru zjistí, že výrobek byl neoprávněně označen CE (nebo Ccz), rozhodne o zákazu uvádění na trh. Pokud pominou důvody ke stažení a byla-li učiněna nápravná opatření, může orgán dozoru zákaz zrušit. Pokud orgán dozoru zjistí, že výrobek představuje vážné ohrožení oprávněného zájmu, rozhodne o stažení z trhu a může nařídit jeho zničení. V tom případě musí přijmout opatření týkající se kontrolovaných osob a oznámit je Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO). Pokud se jedná o výrobek, který je uváděn mimo ČR do některého členského státu EU, musí MPO informovat Evropskou komisi za účelem zajištění výměny informací v rámci systému RAPEX. Pokud hospodářský subjekt uvede na trh výrobek bez označení CE nebo jiného stanoveného označení, nebo pokud zneužije označení CE nebo uvede na trh výrobek, který představuje vážné riziko, hrozí mu vysoké pokuty (až 50 mil. Kč).
Orgány dozoru podle nařízení EP a Rady (EU)2019/1020 o dozoru nad trhem a podle nového zákona č. 87/2023 Sb. jsou:
- Česká obchodní inspekce,
- Český báňský úřad,
- Státní energetická inspekce,
- Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví,
- Ministerstvo dopravy,
- Drážní úřad,
- krajské hygienické stanice,
- Státní ústav pro kontrolu léčiv,
- Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský,
- Státní zemědělská a potravinářská inspekce,
- Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv,
- Česká inspekce životního prostředí,
- Ministerstvo vnitra,
- Ministerstvo obrany