Posuzování materiálů pro styk s potravinami
EU legislativa má pro oblast materiálů a předmětů pro styk s potravinami následující 4 typy předpisů:
- nařízení Komise (ES) (přímá účinnost ve všech členských státech EU)
- směrnice pro skupiny materiálů (zvláštní směrnice)
- směrnice pro jednotlivé skupiny látek
- směrnice pro zkoušení
Harmonizace materiálů a předmětů pro styk s potravinami v EU
HARMONIZOVANÁ OBLAST
Plně harmonizována je pouze část materiálů a předmětů pro styk s potravinami, jsou to výrobky:
- z keramiky (směrnice Rady č. 84/500/EHS)
- z regenerované celulózy (celofánu) (směrnice Komise č. 2007/42/ES)
- aktivní a inteligentní materiály (nařízení Komise č. 450/2009)
- z plastů (obecně nařízení Komise č. (EU)10/2011 konsolidované znění z 23. 9. 2020 bez změny
č. (EU)2023/1442 - z recyklovaných plastů (nařízení Komise č. 282/2008 zrušeno 10. 10. 2022 nařízením Komise č.
(EU) 2022/1616 ve znění opravy z 21. 9. 2022)
- nádobí z melaminu a z polyamidu a (nařízení Komise č. 284/2011)
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1935/2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami
OBECNÉ POŽADAVKY (článek 3 nařízení (ES) č. 1935/2004 včetně změny č. (EU)2019/1381):
- Materiály a předměty (výrobky), včetně aktivních a inteligentních materiálů a předmětů, musí být vyrobeny v souladu se správnou výrobní praxí tak, aby za normálních nebo předvídatelných podmínek použití neuvolňovaly své vlastní složky do potravin v množství, které ohrožuje lidské zdraví, způsobí nepřijatelnou změnu ve složení potravin nebo způsobí zhoršení organoleptických vlastností potravin.
- Označování, reklama a obchodní úprava materiálů nebo předmětů nesmí být zavádějící pro spotřebitele.
ZVLÁŠTNÍ POŽADAVKY (článek 5 nařízení (ES) č. 1935/2004 včetně změny č. (EU)2019/1381)
Pro skupiny materiálů a předmětů uvedených v příloze I nařízení (ES) č. 1935/2004 včetně změny č. (EU)2019/1381, případně pro kombinace těchto materiálů a předmětů nebo pro recyklované materiály a předměty použité při výrobě těchto materiálů a předmětů, mohou být přijímána nebo měněna zvláštní opatření.
Příloha I nařízení (ES) č. 1935/2004 včetně změny č. (EU)2019/1381:
- Aktivní a inteligentní materiály a předměty
- Adhezívní látky
- Keramika
- Korek
- Pryže
- Sklo
- Iontoměničové pryskyřice
- Kovy a slitiny
- Papír a karton
- Plasty
- Tiskařské inkousty
- Regenerovaná celulóza
- Silikony
- Textil
- Laky a materiály pro povrchovou úpravu
- Vosky
- Dřevo
POVOLOVÁNÍ LÁTEK
Obecné požadavky na povolování látek jsou uvedeny ve článku 8 nařízení (ES) č. 1935/2004. Postup žádosti o povolení je popsán ve článku 9 nařízení (ES) č. 1935/2004. Povolení nové látky neuvedené na seznamu povolených látek provádí Státní zdravotní ústav Praha (SZÚ). Rozhoduje na návrh výrobce nebo dovozce materiálu k výrobě předmětu určeného pro styk s potravinami, o přípustnosti, obsahu, popřípadě migračním limitu látek, které nejsou v prováděcím právním předpisu pro tyto materiály uvedeny, pokud přímo použitelný předpis ES nestanoví jinak (povolení je max. na dobu 2 let). O vydaném povolení vydaném informuje MZdr. nejdéle do 2 měsíců ode dne jeho vykonatelnosti ostatní členské státy EU a Komisi ES. Před uplynutím období, na které bylo povolení uděleno, může MZdr. podat Komisi ES žádost o zahrnutí látky do seznamu povolených látek.
OZNAČOVÁNÍ
Náležitostmi označování se podrobně zabývá článek 15 nařízení (ES) č. 1935/2004. Požadavky na značení předmětů určených pro styk s potravinami musí být uvedeny viditelně, čitelně a nesmazatelně:
- slovně „pro styk s potravinami“;
- určení konkrétního použití (kávovar, láhev na víno, polévková lžíce);
- symbolem.
Připojují se i pokyny pro dodržení bezpečného a vhodného užívání, jméno nebo obchodní jméno, vždy adresa nebo sídlo výrobce, zpracovatele nebo prodejce zodpovědného za uvedení na trh v ES, označení nebo identifikace materiálu nebo předmětů pro zajištění jeho sledovatelnosti.
Označení CE nelze používat obecně pro výrobky určené pro styk s potravinami. Výjimkou jsou stanovené výrobky v působnosti zákona č. 22/1997 Sb. a zákona č. 90/2016 Sb. (např. tlakové hrnce, části mixerů, robotů - bezpečnost elektrického zařízení, elektromagnetická kompatibilita, obsah nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních, nádobíčko jako hračky).
PROHLÁŠENÍ O SHODĚ
Nařízení č. 1935/2004 dává členským státům možnost přijetí vnitrostátního předpisu, který upraví prohlášení o shodě pro dané materiály a předměty. Podrobnosti prohlášení o shodě upravuje v ČR vyhlášky č. 38/2001 Sb.
Materiály a předměty určené pro styk s potravinami musí provázet ve všech fázích obchodování tzv. písemné prohlášení pro dané materiály a předměty. Písemné prohlášení podle vydává provozovatel podniku a toto prohlášení musí obsahovat údaje stanovené v příloze IV nařízení č. (EU)10/2011. Písemné prohlášení o souladu s předpisy, které se na ně vztahují, musí mít:- materiály a předměty uvedené v příloze I nařízení (ES) č. 1935/2004;
- kombinace těchto materiálů a předmětů;
- recyklované materiály a předměty použité při výrobě těchto materiálů a předmětů.
SLEDOVATELNOST
Sledovatelnost materiálů a předmětů musí být zajištěna ve všech fázích procesu pro usnadnění kontroly, stažení vadných výrobků, informovanosti spotřebitele a vymezení odpovědnosti. Na požádání příslušných orgánů musí být k dispozici odpovídající dokumentace, která tuto shodu dokládá.
NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami
Zvláštní požadavky se vztahují na plastové materiály, které musí splňovat nařízení (EU)10/2011 konsolidované znění z 31. 1. 2019 včetně změny (EU)2019/37. Materiály a předměty z plastů nesmějí uvolňovat své složky do potravin v množstvích překračujících specifické migrační limity (SML) stanovené v příloze I. Celkový migrační limit je nejvyšší povolené množství netěkavých látek uvolňovaných z materiálu nebo předmětu do simulantů potravin. Celkový migrační limit 10 mg/1 dm2 znamená u krychlového balení obsahujícího 1 kg potravin migraci 60 mg/kg potravin. Podle správné výrobní praxe je možné vyrábět materiály a předměty z plastů tak, že neuvolňují více než 10 mg látky na 1 dm2 svého povrchu. Materiály a předměty z plastů určené pro styk s potravinami určenými pro kojence a malé děti nesmí uvolňovat své složky do simulantů potravin v množství přesahujícím 60 mg celkem všech složek uvolněných na 1 kg simulantu potravin.
Pokyny - plasty |
Union Guidance on Regulation (EU) No 10/2011 on plastic materials and articles intended to come into contact with food as regards information in the supply chain (2013) |
Union Guidelines on Regulation (EU) No 10/2011 on plastic materials and articles intended to come into contact with food (2014) (výklad jednotlivých požadavků uvedených v 10/2011) |
NANOLÁTKY
Látky v nanoformě mohou být používány, pouze jsou-li výslovně povoleny a uvedeny ve specifikacích v příloze I v tabulce 1 nařízení č. (EU)10/2011:
- nitrid titanu - nanočástice;
- kopolymer butadienu, ethyl-akrylátu, methyl-methakrylátu a styrenu zesítěný divinylbenzenem, v nanoformě;
- kopolymer butadienu, ethyl-akrylátu, methyl-methakrylátu a styrenu, nezesítěný, v nanoformě;
- kopolymer butadienu, ethyl-akrylátu, methyl-methakrylátu a styrenu zesítěný butan-1,3-diol- dimethakrylátem, v nanoformě;
- oxid zinečnatý, nanočástice, s povrchovou úpravou z [3-(trimethoxysilyl)propyl]-methakrylátu (materiál pro styk s potravinami č. 788);
- oxid zinečnatý, nanočástice, bez povrchové úpravy.
NEHARMONIZOVANÁ OBLAST
Do neharmonizované části patří zatím ještě tyto materiály pro styk s potravinami: laky a materiály pro povrchovou úpravu; vosky; papír a karton; kovy a slitiny; iontoměničové pryskyřice; tiskařské inkousty; dřevo; pryže; sklo; korek; adhezivní látky; textil; silikony. V této neharmonizované části chybí specifické směrnice pro tyto materiály a jsou pod působností národních legislativ členských států EU. V případě absence harmonizovaných předpisů nebo legislativních požadavků členského státu vydává Rada Evropy: Rezoluce, Pokyny (Guideline) nebo Technické dokumenty (TD Technical Documents). Požadavky rezolucí, pokynů a technických dokumentů jsou přejímány i profesními svazy výrobců. Rezoluce jsou schválené a přejímané všemi členskými státy a používají je kontrolní orgány při posuzování.
Pokyny |
Guidelines on lead leaching from glass tableware into foodstuffs (2004) |
Guidelines on tissue paper kitchen towels and napkins (Version 1 – 22. 09. 2004) |
Industrial Guidelines on Traceability of Materials and Articles for Food Contact (2004) |
Industry Guideline for the Compliance of Paper & Board Materials and Articles for Food Contact (2010) |
Guideline for metals and alloys as food contact materials (amongst others also a “Guideline on Aluminium”) (2002) |
Metals and alloys used in food contact materials and articles (2013) |
Good Manufacturing Practice for the Manufacture of Paper and Board for Food Contact |
Good Manufacturing Practices for the production of coatings intended to come into contact with food (‘Can Coatings’) (2010) |
Stránka EU pro materiály a předměty určené pro styk s potravinami