Nacházíte se: Uvádění výrobků na trh»Novinky»Sponzorovaný přístup k technickým normám podle zákona č. 526/2020 Sb.

Sponzorovaný přístup k technickým normám podle zákona č. 526/2020 Sb.

Zákon č. 526/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh, ve znění pozdějších předpisů.

Zákon č. 526/2020 Sb. v novém § 6a umožňuje tzv. "sponzorovaný přístup" k technickým normám v případě, že je v právním předpise uveden výlučný odkaz na technickou normu, tato technická norma stává se závaznou a je stanovena povinnost podle této normy postupovat. Touto právní úpravou však zákon č. 526/2020 Sb. respektuje pravidla evropských a mezinárodních organizacích z ohledem na autorská práva a nezajišťuje veřejnosti zcela bezplatný přístup k technickým normám. Sponzorovaným přístupem je technická norma zakoupena např. státním orgánem. Praktickým příkladem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, které uzavřelo a Agenturou ČAS smlouvu o přístupu k  normám pro oblast elektronické fakturace, dále  EK k normám na osobní ochranné prostředky (operační oděvy, masky, roušky, pláště, rukavice) a také Ministerstvo zemědělství sponzoruje normy. Sponzorované normy jsou k dispozici na webu Agentury ČAS Sponzorovaný přístup k vybraným ČSN. Jedná se o službu, která umožňuje přístup zdarma k vybraným normám na základě jednoduché registrace. Zveřejněné ČSN jsou zpřístupněny pouze pro čtení. V případě, že by Agentura ČAS byla zrušena, dostupnost závazných technických norem zajistí ÚNMZ.
Využíváme soubory cookies, díky kterým Vám mužeme poskytovat lepší služby. Využíváním našich služeb s jejich využitím souhlasíte. Více zde Souhlasím