Posuzování shody přepravitelných tlakových zařízení
Přepravitelná tlaková zařízení
Přepravitelná tlaková zařízení jsou stanovené výrobky, které spadají pod zákon č. 22/1997 Sb. do harmonizované oblasti. Nařízení vlády č. 208/2011 Sb. implementuje směrnici EP a Rady č. 2010/35/EU o přepravitelných tlakových zařízeních.
Nařízení vlády č. 208/2011 Sb. se nevztahuje na přepravitelná tlaková zařízení, která se používají výlučně pro přepravu nebezpečných věcí mezi členskými státy a třetími zeměmi provozovanou v souladu s článkem 4 směrnice 2008/68/ES.
Přeprava nebezpečných věcí mezi členskými státy a třetími zeměmi se povolí, jsou-li splněny požadavky ADR, RID nebo ADN a nestanoví-li přílohy směrnice 2008/68/ES jinak.
Přeprava nebezpečných věcí mezi členskými státy a třetími zeměmi se povolí, jsou-li splněny požadavky ADR, RID nebo ADN a nestanoví-li přílohy směrnice 2008/68/ES jinak.
Přepravitelná tlaková zařízení jsou:
- všechny tlakové nádoby a případně jejich ventily a další příslušenství, na které se vztahuje kapitola 6.2 Požadavky na konstrukci a zkoušení tlakových nádob, aerosolových rozprašovačů, malých nádobek obsahujících plyn (plynových kartuší) a zásobníků do palivových článků obsahujících zkapalněný hořlavý plyn mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí
- cisternová a bateriová vozidla a vozy, snímatelné cisterny, cisternové kontejnery, cisternové výměnné nástavby s nádržemi z kovových materiálů a vícečlánkové kontejnery na plyn (MEGC) a případně jejich ventily a další příslušenství, na které se vztahuje kapitola 6.8 Požadavky na konstrukci, výrobu, výstroj, schválování typu, zkoušení a značení cisteren nesnímatelných cisteren, (cisternových vozidel), snímatelných cisteren, cisternových kontejnerů a výměnných cisternových nástaveb z vyztužených plastů (FRP) mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí
- malé nádobky obsahující plyn (UN 2037) (plynové kartuše)
- aerosoly (UN 1950)
- otevřené kryogenní nádoby
- lahve se stlačeným plynem pro dýchací zařízení
- hasicí přístroje (UN 1044)
- zařízení, která jsou vyjmuta z působnosti mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí podle pododdílu 1.1.3.1 těchto úmluv
- zařízení vyjmutá z požadavků pro konstrukci a zkoušení obalů podle zvláštních ustanovení v kapitole 3.3 Zvláštní ustanovení pro určité látky nebo předměty mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí
lze pouze přepravitelné tlakové zařízení, které:
Povinnosti hospodářských subjektů- bylo vyrobeno v souladu s příslušnými požadavky části 4 a kapitoly 6.2 a 6.8 mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí,
- splňuje příslušné technické požadavky ustanovení části 4 a kapitoly 6.2 a 6.8 mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí,
- je opatřeno technickou dokumentací,
- podstoupilo postup posouzení shody,
- bylo opatřeno značkou shody,
- je opatřeno: prohlášením o shodě, kopií certifikátu o schválení konstrukčního typu podle příslušných ustanovení mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí, kopií certifikátu o shodě výrob podle příslušných ustanovení mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí,
- je s dokladem se jménem a příjmením a místem podnikání dovozce.
Povinnosti výrobce, dovozce a distributora stanoví §4 nařízení vlády č. 208/2011 Sb. Výrobce může může ustanovit svého zplnomocněného zástupce a zmocnit ho k výkonu svých povinností podle zákona č. 22/1997 Sb. a nařízení vlády č. 208/2011 Sb. Povinnosti zplnomocněného zástupce jsou uvedeny v §5 nařízení vlády č. 208/2011 Sb.
Posouzení shody
Posouzení shody může provádět pouze osoba, která byla notifikována podle § 11 Autorizace zákona č. 22/1997 Sb.
Autorizovat a notifikovat lze pouze osobu, která splňuje požadavky:
- české technické normy ČSN EN ISO/IEC 17020 "Posuzování shody - Požadavky pro činnost různých typů orgánů provádějících inspekci" na inspekční orgán typu A (tj. podle přílohy A části A.1 Požadavky na inspekční orgány
(Typ A)), - stanovené v pododdílu 1.8.6.8 mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí.
Pro informaci:
oznámené subjekty ke směrnici 2010/35/EU
v ČR:
Označení NB |
Název |
NB 1015 | STROJIRENSKY ZKUSEBNI USTAV s.p. |
NB 1017 | TÜV SÜD Czech s. r. o. |
NB 1221 | TÜV NORD Czech, s.r.o. |
NB 2420 | RAILTEST, a. s. |
NB 2595 | TÜV Rheinland Ceská republika s. r. o. |
v SR:
Označení NB |
Název |
NB 1353 | TÜV SÜD SLOVAKIA s.r.o. |
NB 1354 | Technicka inspekcia a.s. |
Posouzení shody se provádí u:
a) UN tlakových nádob, jejich ventilů a dalšího příslušenství
b) jiných než UN tlakových nádob, jejich ventilů a dalšího příslušenství
c) plynových kartuší
d) cisternových a bateriových vozidel a vozů, snímatelných cisteren, cisternových kontejnerů, cisternových výměnných nástaveb s nádržemi z kovových materiálů a vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC)*, jejich ventilů a dalšího příslušenství
e) demontovatelné části přepravitelného tlakového zařízení, které lze opakovaně plnit
* MEGC Multiple Element Gas Container (víceprvkové plynové kontejnery)
Postupy pro posouzení shody:
- podle oddílu 6.2.2 Požadavky na UN tlakové nádoby mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí pro a)
- podle oddílu 1.8.7 Postupy pro posuzování shody a periodickou inspekci mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí pro a), b), d)
- podle oddílu 1.8.8 Postupy pro posuzování shody plynových kartuší mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí pro c)
- postupy podle kapitoly 6.8 Požadavky na konstrukci, výstroj, schvalování typu, inspekce a zkoušení a značení nesnímatelných cisteren, (cisternových vozidel), snímatelných cisteren a cisternových kontejnerů a cisternových výměnných nástaveb s nádržemi vyrobenými z kovových materiálů a bateriových vozidel a vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí pro d)
U těchto zařízení se provádí periodické, meziperiodické a mimořádné inspekce, které ověřují, zda u přepravitelného tlakového zařízení trvá soulad s požadavky uvedenými v jejich technické dokumentaci. Žádost o provedení příslušné inspekce podává vlastník přepravitelného tlakového zařízení nebo osoba, která toto zařízení používá. Rozsah, obsah a intervaly inspekcí jsou stanovené v oddílu 1.8.7 a kapitole 6.2 a 6.8 mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí. Inspekci může provádět pouze osoba, která byla notifikována podle § 11 Autorizace zákona č. 22/1997 Sb.
Autorizovat a notifikovat pro provádění periodické, meziperiodické a mimořádné inspekce lze pouze osobu, která splňuje požadavky:
- české technické normy ČSN EN ISO/IEC 17020 "Posuzování shody - Požadavky pro činnost různých typů orgánů provádějících inspekci"
na inspekční orgán typu A (tj. podle přílohy A části A.1 Požadavky na inspekční orgány
(Typ A)) nebo inspekční orgán typu B (tj. podle přílohy A části A.2 Požadavky na inspekční orgány(Typ B)), - stanovené v pododdílu 1.8.6.8 mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí.
Označování přepravitelného zařízení
Značkou shody lze označit pouze přepravitelné tlakové zařízení a jeho demontovatelné části, které byly vyrobeny v souladu s příslušnými požadavky mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí a splňují příslušné technické požadavky těchto ustanovení a u kterých bylo splnění těchto požadavku ověřeno postupem posuzování shody podle nařízení vlády č. 208/2011 Sb.
V příloze č. 3 k nařízení vlády č. 208/2011 Sb. jsou uvedeny požadavky na grafické znázornění značky shody (označení pí) včetně minimální výšky označení.
Značka shody se připojuje k přepravitelnému tlakovému zařízení nebo k jeho výrobnímu štítku před uvedením na trh viditelně, čitelně, nesmazatelně a trvale. Značka shody se připojuje i k demontovatelným částem plnicího přepravitelného tlakového zařízení s přímou bezpečnostní funkcí. Za značkou shody se uvede identifikační číslo notifikované osoby, která provedla posuzování shody.