Systém Safety Gate (Rapex)
Pro účinnější nápravná opatření týkající se výrobků, které představují riziko přesahující území jednoho členského státu, bylo třeba systém RAPEX modernizovat, a proto vznikl nový systém „Safety Gate“.
Safety Gate zahrnuje čtyři prvky: systém včasného varování Safety Gate, portál Safety Gate, Safety Business Gateway, interoperabilního rozhraní pro poskytovatele online tržišť
1. systém včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky, jehož prostřednictvím si vnitrostátní orgány a Komise mohou vyměňovat informace o těchto výrobcích (systém včasného varování Safety Gate);
2. internetový portál, který bude informovat veřejnost a umožní jí podávat stížnosti (portál Safety Gate);
3. internetový portál umožňující podnikům plnit povinnost informovat orgány a spotřebitele o nebezpečných výrobcích a nehodách (Safety Business Gateway).
4. interoperabilního rozhraní portálu Safety Gate pro poskytovatele online tržišť - (EU)2024/1459
Mezi těmito prvky Safety Gate existuje rozhraní. Systém včasného varování Safety Gate je interní systém, pomocí kterého si orgány a Komise vyměňují informace o opatřeních týkajících se nebezpečných výrobků a který může obsahovat důvěrné informace. Na portálu Safety Gate pak je zveřejněná informace s upozorněním informovat veřejnost o nebezpečných výrobcích. Portál Safety Business Gateway je internetový portál, pomocí kterého podniky informují orgány dozoru nad trhem v členských státech o nebezpečných výrobcích a nehodách. Interoperabilní rozhraní poskytovatelům online tržišť umožňuje propojit svá rozhraní s portálem Safety Gate.
Portál Safety Business Gateway umožňuje hospodářským subjektům plnit jejich povinnosti informovat orgány dozoru nad trhem a spotřebitele o nebezpečných výrobcích, které dodaly na trh. Tento portál slouží pro rychlou a účinnou výměnu informací mezi hospodářskými subjekty a vnitrostátními orgány a usnadnit předávání informací hospodářských subjektů spotřebitelům.
Členské státy by měly v systému včasného varování Safety Gate oznamovat povinná i dobrovolná nápravná opatření, která zamezují případnému uvedení výrobku na trh, omezují toto uvedení nebo je podrobují zvláštním podmínkám z důvodu vážného rizika pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů nebo v případě výrobků, na které se vztahuje nařízení (EU)2019/1020. Členské státy a Komise by měly zpřístupnit veřejnosti informace o rizicích pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů představovaných výrobky. Všechny tyto informace musí být k dispozici v úředním jazyce nebo v jazycích členského státu, kde má spotřebitel bydliště, a musí být formulovány jasně a srozumitelně. Členským státům se doporučuje, aby v systému včasného varování Safety Gate oznamovaly všechna nápravná opatření týkající se výrobků představujících riziko pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů. Databáze a internetové stránky Safety Gate by měly být snadno přístupné pro osoby se zdravotním postižením.
V nařízení EP a Rady č. (EU)2023/988 ve znění změny č. (EU)2024/2748 jsou popsány pro konkrétní hospodářské subjekty povinnosti:
- Povinnosti výrobců viz článek 9
- Povinnosti zplnomocněných zástupců viz článek 10
- Povinnosti dovozců viz článek 11
- Povinnosti distributorů viz článek 12
- Případy, kdy se povinnosti výrobce vztahují na jiné osoby viz článek 13
- Povinnosti hospodářských subjektů v případě prodeje na dálku viz článek 19
- Povinnosti hospodářských subjektů v případě nehod souvisejících s bezpečností výrobků viz článek 20
- Zvláštní povinnosti poskytovatelů online tržišť související s bezpečností výrobků viz článek 22