Posuzování shody - elektrická zařízení pro určité meze napětí

POSUZOVÁNÍ SHODY - LVD (elektrická zařízení v určitých mezích napětí) od 20. 4. 2016

Elektrická zařízení v určitých mezích napětí jsou stanovené výrobky definované zákonem č. 90/2016 Sb. o posuzování shody  a patří do harmonizované oblasti. Od 20. 4. 2016 nabyla účinnosti směrnice č. 2014/35/EU, která zrušila směrnici č. 2006/95/ES.

Tato nová směrnice je implementována v ČR do nového nařízení vlády č. 118/2016 Sb., které zrušuje od 20. 4. 2016 nařízení vlády č. 17/2003 Sb., kterým se doposud provádělo posuzování shody. Zařízení splňující požadavky nařízení vlády č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí, mohou být nadále dodávána na trh, pokud byla uvedena na trh před 20. dubnem 2016. Osvědčení vydaná notifikovanými osobami podle nařízení vlády č. 17/2003 Sb. zůstávají v platnosti podle tohoto nařízení.

Nařízení vlády č.  118/2016 Sb. o posuzování shody elektrických zařízení určených pro používání v určitých mezích napětí při jejich dodávání na trh, se vztahuje pouze na elektrická zařízení určená pro použití v rozsahu jmenovitých napětí pro střídavý proud od 50 do 1 000 V a pro stejnosměrný proud od 75 do 1 500 V. V předchozí terminologii byla tato zařízení označovaná jako „elektrická zařízení nízkého napětí“. Zařízení a jevy, které nespadají do oblasti působnosti nařízení vlády č.  118/2016 Sb. jsou uvedeny v příloze 2 tohoto nařízení.

Elektrické zařízení může být uvedeno na trh pouze tehdy, jestliže splňuje technické požadavky uvedené v příloze č. 1 k nařízení vlády č.  118/2016 Sb. a pokud bylo vyrobeno v souladu se správnou technickou praxí z hlediska zásad bezpečnosti platných v Evropských společenstvích. Elektrické zařízení při jeho správné instalaci, údržbě a používání k účelu, pro který bylo vyrobeno, nesmí ohrozit zdraví a bezpečnost osob, domácích zvířat nebo majetek.

POVINNOSTI HOSPODÁŘSKÝCH SUBJEKTŮ
Nově je v nařízení vlády č. 
118/2016 Sb. uvedeno ustanovení týkající se hospodářských subjektů - výrobce, zplnomocněného zástupce, dovozce a distributora. V zájmu fungování dozoru nad trhem musí každý hospodářský subjekt na žádost orgánů dozoru nad trhem identifikovat každý hospodářský subjekt, který jim přístroj dodal a každý hospodářský subjekt, kterému dodaly přístroj. Tyto informace musí hospodářské subjekty poskytovat po dobu deseti let od přijetí nebo vydání přístroje.

VÝROBCE
Zákon o posuzování shody č. 90/2016 Sb. požaduje na výrobci, aby učinil z vlastní iniciativy kroky k ochraně trhu před výrobky, které na tento trh uvedl a u kterých dodatečně zjistil nesoulad. Tyto kroky jsou: uvedení výrobku do souladu se stanovenými požadavky nebo stáhnutí výrobku z trhu nebo oběhu.

Výrobce je povinen provádět za účelem ochrany zdraví a bezpečnosti spotřebitelů zkoušky vzorků elektrických zařízení dodaných na trh a šetření, pokud je to vhodné k rizikům, která tato el. zařízení představují, a v případě vést evidenci nevyhovujících výrobků a stažení výrobků z oběhu a informovat o těchto skutečnostech distributory, kterým tyto výrobky dodal.

Dovozce nebo distributor je pokládán podle zákona č. 90/2016 Sb. za výrobce a musí plnit povinnosti výrobce stanovené v tomto nařízení, pokud uvádí přístroj pod svým jménem nebo ochrannou známkou nebo pokud upraví přístroj, který byl již na trh uveden, způsobem ovlivňující soulad s tímto nařízením.

Výrobce může jmenovat zplnomocněného zástupce písemným pověřením. Zplnomocněný zástupce vykonává pouze úkoly uvedené výrobcem v pověření. Výrobce ale nesmí na zplnomocněného zástupce přenést své povinnosti ohledně návrhu, výroby výrobku a vypracování technické dokumentace.


Výrobce při uvádění přístrojů musí zajistit návrh, výrobu přístrojů podle základních technických požadavků uvedených v příloze 1 nařízení vlády č.  118/2016 Sb.

Výrobce musí vypracovat technickou dokumentaci podle přílohy č. 3 nařízení vlády č.  118/2016 Sb. Výrobce přístrojů provádí příslušný postup posuzování shody podle nařízení vlády č.  118/2016 Sb. Při prokázání souladu přístroje postupem posuzování shody, výrobce vypracuje EU prohlášení o shodě a umístí na přístroj označení CE. Technickou dokumentaci a EU prohlášení o shodě musí uchovávat výrobce po dobu 10 let od uvedení přístroje na trh.

Výrobce musí zajistit zavedení postupů u sériově vyráběných výrobků tak, aby tyto výrobky byly ve shodě s nařízení vlády č.  118/2016 Sb. Změny návrhu nebo parametrů přístroje, změny harmonizovaných norem nebo jiných technických specifikací, podle kterých se prohlašuje shoda, musí výrobce zohlednit.

Výrobce musí splnit povinnosti dané nařízením vlády č.  118/2016 Sb. pro identifikaci přístroje, při uvádění svých kontaktních údajů na obalu nebo v dokladu přiloženém k přístroji, při zpracování návodů, informací a označení.

DOVOZCE
Zákon o posuzování shody č. 90/2016 Sb. požaduje na dovozci, aby učinil z vlastní iniciativy kroky k ochraně trhu před výrobky, které na tento trh uvedl a u kterých dodatečně zjistil nesoulad. Tyto kroky jsou: stáhnutí výrobku z trhu nebo oběhu.

Nově je v nařízení vlády č.  118/2016 Sb. uvedeno ustanovení týkající se povinností dovozce přístrojů. Dovozce neprovádí úkony při posuzování shody, jeho povinností je zajistit provedení těchto činností – příslušných postupů provádění shody podle nařízení vlády č.  118/2016 Sb. výrobcem. Dovozce je povinen provádět za účelem ochrany zdraví a bezpečnosti spotřebitelů zkoušky vzorků elektrických zařízení dodaných na trh a šetření, pokud je to vhodné k rizikům, která tato el. zařízení představují, a v případě potřeby vede knihy stížností, nevyhovujících elektrických zařízení a stažení elektrických zařízení z oběhu a průběžně o těchto činnostech informuje distributory.

Dovozce musí také zajistit, aby výrobce přístrojů vypracoval technickou dokumentaci, aby výrobce označil přístroje označením CE a uvedl příslušné informace k danému výrobku a také uvedl identifikaci výrobce na obalu, v dokladu nebo na přístroji v českém jazyce. Technickou dokumentaci a kopii EU prohlášení o shodě musí dovozce uchovávat po dobu deseti let od uvedení přístroje na trh.

Dovozce navíc musí uvádět na přístroji nebo na obalu nebo v dokladu své kontaktní údaje v českém jazyce. Dovozce musí zajistit dodání příslušných informací k montáži, údržbě, instalaci nebo používání přístroje, omezení používání přístroje v návodu přiloženém k přístroji, který bude v českém jazyce.

Dovozce nese plnou zodpovědnost za přepravu a skladování přístroje, tak aby podmínky přepravy a skladování neovlivnily soulad přístroje se základními požadavky v příloze 1 nařízení vlády č. 118/2016 Sb.

Dovozce musí spolupracovat s orgány dozoru a poskytovat jim nutné informace k prokázání shody přístroje s tímto nařízením. Dovozce nesmí uvést na trh přístroj, který není ve shodě se základními požadavky v příloze 1 nařízení vlády
č.  118/2016 Sb. a musí při zjištění rizika informovat výrobce i orgány dozoru nad trhem.

DISTRIBUTOR
Zákon o posuzování shody č.
90/2016 Sb. požaduje na distributorovi, aby učinil z vlastní iniciativy kroky k ochraně trhu před výrobky, které na tento trh uvedl a u kterých dodatečně zjistil nesoulad. Tyto kroky jsou: stáhnutí výrobku z trhu nebo oběhu.

Nově je v nařízení vlády č.   118/2016 Sb. uvedeno ustanovení týkající se povinností distributora. Před dodáním přístroje na trh distributor ověřuje označení CE na přístroji, přiložení všech požadovaných dokladů, návodů a informací v českém jazyce nebo v jazyce srozumitelném všem spotřebitelům a konečným uživatelům v členském státě EU, ve kterém má být elektrické zařízení dodáno na trh. Dále kontroluje plnění povinností výrobce a dovozce (identifikace přístroje, výrobce nebo dovozce včetně kontaktů výrobce nebo dovozce). Distributor smí uvádět na trh pouze přístroje, které jsou v souladu s tímto nařízením, při zjištění neshody nesmí dodávat přístroj na trh a při zjištění rizika, musí informovat orgány dozoru nad trhem. V případě neshody výrobku musí distributor učinit nápravná opatření, případně i ke stažení tohoto výrobku z trhu nebo z oběhu. Distributor musí spolupracovat s orgány dozoru a poskytovat jim nutné informace k prokázání shody přístroje s tímto nařízením.

Distributor nese plnou zodpovědnost za přepravu a skladování přístroje, tak aby podmínky přepravy a skladování neovlivnily soulad přístroje se základními požadavky v příloze 1.

PŘEDPOKLAD SHODY
Základní technické požadavky se považují za splněné, pokud je elektrické zařízení ve shodě s bezpečnostními požadavky harmonizovaných českých technických norem, případně zahraničních technických norem, které přejímají v členských státech EU harmonizovanou evropskou normu. Když neexistují harmonizované evropské technické normy, ale elektrické zařízení je ve shodě s normami zahrnující bezpečnostní ustanovení Mezinárodní organizace pro normalizaci v elektrotechnice (IEC), jestliže tato bezpečnostní ustanovení byla Komisí zveřejněna, nebo jsou ve shodě s bezpečnostními ustanoveními českých technických norem v případě absence harmonizovaných nebo IEC norem, tak se podmínky pro uvedení na trh pokládají také za splněné. Normy bezpečnostních ustanovení (IEC) a české normy bezpečnostních ustanovení pro elektrická zařízení zveřejňuje ve Věstníku ÚNMZ.

ZÁKLADNÍ POŽADAVKY
Základní požadavky, které musí výrobky splňovat (tj. požadavky pro elektrická zařízení určená pro používání v určitých mezích napětí) jsou uvedeny v příloze č. 1 k nařízení vlády č.  118/2016 Sb. a odpovídají základním požadavkům na bezpečnost podle původního nařízení vlády č. 17/2003 Sb. Pokud zařízení spadá např. i pod nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na měřidla nebo pod nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na zdravotnické prostředky, musí navíc splnit základní požadavky i u těchto nařízení. Splnění základních požadavků se prokazuje posuzováním shody.

POSUZOVÁNÍ SHODY
Výrobce při uvádění elektrických přístrojů musí zajistit návrh, výrobu těchto přístrojů podle základních technických požadavků uvedených v příloze 1 nařízení vlády č.  118/2016 Sb. Výrobce vypracuje požadovanou technickou dokumentaci uvedenou v příloze č. 3 k nařízení vlády č.  118/2016 Sb. a provede nebo nechá provést postup posuzování shody.

Interní řízení výroby (Modul A) je jediným postupem posuzování shody elektrického zařízení podle přílohy č. 3 k nařízení vlády č. 118/2016 Sb.

Dovozce neprovádí úkony posuzování shody, ale jeho povinností je zajistit provedení těchto činností výrobcem.

Pozn.: OS - oznámený subjekt

Modul

Typ modulu

Výrobce

OS

Laboratoř výrobce

Zkouška typu

Audit systému

MODUL A

INTERNÍ ŘÍZENÍ VÝROBY

ANO

NE

NE

NE

NE


Výrobce musí vypracovat technickou dokumentaci, která se vztahuje k návrhu, výrobě a fungování elektrického přístroje. Technická dokumentace musí obsahovat příslušnou analýzu rizik a posouzení rizik a také musí umožnit posouzení shody el. zařízení s požadavky podle nařízení vlády č. 
118/2016 Sb. Náležitosti, které musí technická dokumentace obsahovat, jsou podrobně uvedeny v příloze č. 3 nařízení vlády č.  118/2016 Sb. Výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce musí technickou dokumentaci uchovávat po dobu deseti let od uvedení el. zařízení na trh pro potřebu orgánu dozoru.

Výrobce musí pro výrobní proces přijmout nezbytná opatření k zajištění shody vyráběných elektrických zařízení s touto technickou dokumentací a s dalšími požadavky nařízení vlády č. 118/2016 Sb.

EU PROHLÁŠENÍ O SHODĚ
Pokud byl soulad elektrického zařízení se základními technickými požadavky uvedenými v příloze č. 1 k nařízení vlády

č.  118/2016 Sb. prokázán tímto jediným postupem posuzování shody, vypracuje výrobce EU prohlášení o shodě a umístí označení CE.

EU prohlášení o shodě výrobce vypracuje podle vzoru, který uvádí podrobně příloha č. 4 nařízení vlády č.  118/2016 Sb. Prohlášení o shodě může vypracovat i zplnomocněný zástupce jeho jménem a na jeho odpovědnost, pokud tuto činnost výrobce uvedl v pověření.

Výrobce na vlastní odpovědnost zaručuje a prohlašuje shodu daného elektrického zařízení se základními technickými požadavky podle nařízení vlády č.  118/2016 Sb. Pokud se na elektrické zařízení vztahuje více harmonizačních předpisů Evropské unie, požadujících vypracování EU prohlášení o shodě, vypracovává se jediné EU prohlášení o shodě s odkazy na všechny tyto předpisy, včetně odkazů na jejich vyhlášení. Toto jediné EU prohlášení o shodě může mít podobu složky tvořené prohlášeními o shodě vydanými k jednotlivým předpisům. EU prohlášení o shodě se překládá do jazyka nebo jazyků požadovaných členským státem Evropské unie, ve kterém se elektrické zařízení uvádí nebo dodává na trh. Výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce musí EU prohlášení o shodě uchovávat po dobu deseti let od uvedení el. zařízení na trh pro potřebu orgánu dozoru. Kopie EU prohlášení o shodě na požádání poskytuje orgánu dozoru.

OZNAČENÍ CE
Označení CE se umisťuje před uvedením elektrickém zařízení na trh. Pokud není možné umístit označení CE přímo na elektrické zařízení, musí být označení CE umístěno na obalu, ve kterém je přístroj dodáván a na přiložených dokladech (návodu k použití nebo záručním listu). Označení CE deklaruje zákazníkům a uživatelům shodu jeho výrobku s technickými požadavky ve všech právních předpisech, které se na něho vztahují a které výrobce použil. Obecné zásady označení CE stanoví nařízení EP a Rady č. 765/2008.


POSUZOVÁNÍ SHODY - LVD (elektrická zařízení nízkého napětí) do 19. 4. 2016

Elektrická zařízení nízkého napětí jsou stanovené výrobky definované zákonem č. 22/1997 Sb. a patří do harmonizované oblasti.

Elektrické zařízení při jeho správné instalaci, údržbě a používání k účelu, pro který bylo vyrobeno, nesmí ohrozit bezpečnost osob, domácích a hospodářských zvířat nebo majetek. Pro účely tohoto nařízení se za elektrické zařízení nízkého napětí považuje jakékoliv zařízení určené pro použití v rozsahu jmenovitých napětí od 50 V do 1000 V pro střídavý proud a jmenovitých napětí od 75 V do 1500 V pro stejnosměrný proud. Příloha č. 1 nařízení vlády č. 17/2003 Sb. obsahuje seznam zařízení, která pod nařízení vlády č. 17/2003 Sb. nespadají.

Předpoklad shody
Technické požadavky se považují za splněné, pokud je elektrické zařízení ve shodě s bezpečnostními požadavky harmonizovaných českých technických norem, případně zahraničních technických norem, které přejímají v členských státech EU harmonizovanou evropskou normu. Když neexistují harmonizované evropské technické normy, ale elektrické zařízení je ve shodě s určenými normami zahrnující bezpečnostní ustanovení Mezinárodní organizace pro normalizaci v elektrotechnice (IEC) nebo Mezinárodní komise pro předpisy ke schvalování elektrotechnických výrobků (CEE), jestliže tato bezpečnostní ustanovení byla Komisí zveřejněna, tak se podmínky pro uvedení na trh pokládají za splněné. Když neexistují harmonizované evropské technické normy ani zveřejněné bezpečnostní ustanovení IEC nebo CEE, tak elektrické zařízení musí být ve shodě s bezpečnostními požadavky českých technických norem.

Základní požadavky
Elektrické zařízení může být uvedeno na trh pouze tehdy, jestliže splňuje technické požadavky uvedené v příloze č. 2 k nařízení vlády č.
17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí (směrnice EP a Rady č. 2006/95/ES) a pokud bylo vyrobeno v souladu se správnou technickou praxí z hlediska zásad bezpečnosti platných v Evropských společenstvích. Posouzení shody s požadavky uvedenými v nařízení vlády č. 17/2003 Sb. probíhá postupem vnitřní kontroly výroby podle přílohy č. 3 k nařízení vlády č. 17/2003 Sb. Výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce, který plní ustanovení nařízení vlády č. 17/2003 Sb., zajišťuje a prohlašuje, že elektrické zařízení splňuje všechny příslušné požadavky nařízení vlády č. 17/2003 Sb. Výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce musí vypracovat technickou dokumentaci podle nařízení vlády č. 17/2003 Sb., a musí ji uchovávat na území Evropského společenství tak, aby byla k dispozici orgánu dozoru po dobu nejméně 10 let od ukončení výroby elektrického zařízení. Když výrobce elektrického zařízení nemá sídlo v některém z členských států EU ani jeho zplnomocněný zástupce, tuto povinnost vypracovat a uchovávat technickou dokumentaci plní osoba uvádějící elektrické zařízení na trh. Technická dokumentace musí umožňovat posouzení shody elektrického zařízení s požadavky nařízení vlády č. 17/2003 Sb. a musí obsahovat všechny náležitosti uvedené v nařízení vlády č. 17/2003 Sb.

Prohlášení o shodě
Výrobce elektrického zařízení nebo jeho zplnomocněný zástupce může vydat prohlášení o shodě, pokud byly posouzena shoda elektrického zařízení podle přílohy č. 3 k nařízení vlády č.
17/2003 Sb.

Označení CE
Označení CE na elektrickém zařízení vyjadřuje zákazníkům a uživatelům jeho shodu s technickými požadavky ve všech právních předpisech, které se na něho vztahují a které výrobce použil. Pokud elektrické zařízení splňuje požadavky nařízení vlády č.
17/2003 Sb., výrobce nebo zplnomocněný zástupce je opatří označením CE. Pokud není možné umístění označení CE přímo na elektrické zařízení, musí být označení CE umístěno na obalu, ve kterém je přístroj dodáván a na přiložených dokladech (návodu k použití nebo záručním listu).

We use cookies that make this site work. By using our services you agree to use them.More here I agree